Jaký je zatím hypoteční rok 2022?

I když na roční bilancování hypotečního roku 2022 je ještě brzo, dovolím si  teď po prázdninách tak trochu zrekapitulovat prvních 8 měsíců letošního – nebál bych se říct – turbulentního hypotečního roku.

Co rok 2022 zatím přinesl?

Leden 
Růst průměrné úrokové sazby v lednu dále zrychloval a její průměrná hodnota se ustálila na 3,43 %. Bylo to 0,44 % více než předcházející měsíc, a to byl teprve začátek.

Únor 
Bohužel začala válka na Ukrajině a s tím spojený růst úrokových sazeb a inflace tak pokračoval.

Březen
Bikeři včetně mě sledují roztávající sníh, aby mohli začít ukrajovat nové kilometry v roce 2022 a opět se při tom kochat naší krásnou zemí ze sedla biku. 

DubenV platnost vstupují nová zákonná opatření ČNB. 
•    DSTI - celková splátka všech úvěrů klienta včetně nově poskytnuté hypotéky, nesmí       překročit 45 % příjmů (klient nad 36 let) nebo 50 % příjmů (klient do 36 let).
•    DTI - ukazatel celkové zadluženosti (součet zůstatků všech úvěrů), který nesmí překročit hranici 8,5násobku (nad 36 let) nebo 9,5násobku (do 36 let) ročního čistého příjmu klienta.
•    LTV - ukazatel říká, jak vysoký hypoteční úvěr si klient může vzít na základě odhadní ceny nemovitosti (80 % klient nad 36 let , 90 % klient do 36 let). 
 

Květen 
Klientům, kterým v následujícím období končí fixace úrokových sazeb se začínají prohlubovat vrásky na čele. Přechod z 2 % na 5 % a více je může dost bolet. 

Červen
Bankovní rada ČNB zvedla základní úrokovou sazbu na 7 %. Je tak nejvyšší od roku 1999.

Červenec 
Aleš Michl se stal novým guvernérem ČNB, který prohlásil, že v srpnu nebude hlasovat pro zvýšení základní úrokové sazby, jež ovlivňuje i úrokové sazby u hypoték. Tak se i stalo – v srpnu se úrokové sazby nezvedly, ale zůstaly na 7 %.

Srpen 
Průměrná úroková sazba se vyšplhala na 6,28 %, ale výhled na září ukazuje, že sazby začínají stagnovat.

Pozitiva na závěr:
Sazby začínají v září trošku stagnovat a hypoteční úvěr lze získat s úrokovou sazbou 5,74 %, možná i o nějakou tu setinku nižší. 

A na kole se dá stále jezdit i když to bude chtít občas už blatníky!