Kupní a hypoteční smlouva: kterou podepsat dřív?

Nevíte, kterou ze smluv v rámci vyřizování hypotéky a nákupu nemovitosti podepsat dříve, zda kupní, či hypoteční? Pokud bych měl na tuto otázku odpovědět jednou větou, tak tedy – vždy podepište kupní smlouvu jako první. Ale pojďme si říct hezky od začátku, jak to v praxi funguje.

Rezervační smlouva
Vyberete-li si vhodnou nemovitost ve spolupráci s realitní kanceláří, je třeba většinou podepsat tzv. rezervační smlouvu. Jejím smyslem je zaručit, že realitní kancelář dále nemovitost nenabízí k prodeji, a pokud splníte všechny další kroky, bude vaše.  

Kdy rezervační smlouvu podepsat?
Pokud si kupujete nemovitost na hypotéku, je třeba si prvně nechat zpracovat vyhodnocení ve vybrané bance. Kladné vyhodnocení znamená, že:
•    máte dostatečný příjem
•    nemáte žádné negativní záznamy v bankovních, nebankovních a jiných registrech 
•    splňujete obecné podmínky banky
Pokud vám tedy banka sdělí, že vše výše uvedené máte v pořádku, můžete podepsat rezervační smlouvu. Splňujete totiž podmínky pro další jednání o hypotéce. 

Schválení hypotéky a podpis kupní a hypoteční smlouvy
Obecně platí pravidlo, že dokud nemám schválenou hypotéku, nic dalšího (kromě předchozí rezervační smlouvy) nepodepisuji. Jakmile však máte hypoteční úvěr schválen, podepisujte vždy prvně kupní smlouvu a pak až smlouvu o hypotéce.

Proč?
Pokud by se totiž stalo, že podepíšete napřed smlouvu o hypotéce, ale prodávající následně odstoupí od prodeje – tedy nepodepíše kupní smlouvu – z vaší podepsané smlouvy o hypotéce plynou za nečerpání úvěru sankce.

Sankce za nečerpání hypotéky
Sankce za nečerpání hypotečního úvěru se zpravidla pohybují mezi 3-5 % z nevyčerpané částky úvěru. Přesněji řečeno: u hypotéky ve výši 2 000 000 korun byste při úplném nečerpání zaplatili bance pokutu ve výši 60 000 korun  (3 %) nebo dokonce 100 000 korun (5 %).

Závěrem
Kupujete-li tedy hotový byt či dům na hypoteční úvěr, držte se výše uvedených zásad. Pokud to z nějakých důvodů není možné, berte riziko možné pokuty vždy na vědomí. 

A na úplný závěr ještě pár pozitivních slov
Pokud by u vás výše uvedené přesto nastalo, a hrozil by vám poplatek za odstoupení od smlouvy, tak máte: možnost si najít jinou vhodnou nemovitost, a tak se sankci většinou vyhnout úplně nebo prokázat, že vina nepodepsání kupní smlouvy není z Vaší strany, ale ze strany prodávajícího. V tomto případě bývá banka hodnější, než se ve skutečnosti může zdát a většinou se s Vámi domluví buď na snížení nebo celkovém odpuštění sankce.

Takže když už se v této kaši ocitnete, přesto jí nakonec nemusíte jíst tak horkou, jak byla původně uvařená.