Řemeslo má zlaté dno, dokud si živnostník nechce vzít hypotéku. Nebo ne?

Často od živnostníků slýchám, že by si rádi vzali hypoteční úvěr, ale daňové přiznání optimalizují, a tudíž mají strach, že jim banka nic nepůjčí. Je to ale skutečně tak?

Nejprve trochu teorie:
1. výpočty příjmu banka provádí většinou: 
-    ze základu daně 
-    z obratu 
2. klienti předkládají daňová přiznání:
-    s výdajovým paušálem
-    s daňovou evidencí (účetnictvím)
-    s paušální daní (od roku 2021)

Pro příklad jsem vytvořil fiktivního klienta. Ten má příjem v řádku 101 daňového přiznání ve výši 2 179 000 Kč, je sám bez dalších úvěrových závazků a vede daňovou evidenci, kde ve výdajích (v ř. 102) má částku 1 670 000 Kč.  V jednotlivých bankách mi tak vyšlo, že si tento klient může vzít při úrokové sazbě 5,39 % a splatnosti 30 let hypotéku ve výší od 2 500 000 až do 5 000 000 Kč, a to v závislosti na tom, kterou banku o úvěr požádá.

Čím jsou dány takové rozdíly?
-    Banky využívají při výpočtu jak výše zmíněný příjem z obratu, tak základ daně. Některé navíc umí ve svých metodikách snižovat výdajový paušál a tím příjem klienta navyšovat.
-    Dalším velmi důležitým ukazatelem je pro některé banky i skutečná činnost, kterou klient (živnostník) vykonává. Je tedy rozdíl, zda jste IT specialista, malíř, či obchodní zástupce.
Podobný princip lze uplatnit i u klientů, kteří využívají výdajový paušál.

Výsledek? Nezoufejte, počítejte!
Pokud podnikáte, nebojte se nechat si příjem ze svého daňového přiznání propočítat hypotečním poradcem, který důsledně provede propočet ve všech bankách. Jak vidíte na příkladu výše, banky k výpočtu přistupují vskutku velmi, velmi rozdílně. Než si tedy začnete zoufat, že jako OSVČ hypotéku nedostanete, vzpomeňte si na můj velmi zjednodušený výpočet. V tom vyšlo, že vám jedna banka ráda nabídne i o 100 % vyšší úvěr než jiná. A to už se vyplatí, se svými možnostmi detailně zabývat.