Zabavení nemovitosti není tak snadné

V sauně jsem potkal známého, který mi říkal, že se mu líbil jeden z příspěvků, který jsem vydal někdy v loňském roce a týkal se příjmů podnikatelů. Hned však dodal, že on si hypoteční úvěr v žádném případě nikdy nevezme, protože, kdyby se mu náhodou stalo, že nebude mít na splátku, tak mu banka hned vezme nemovitost. Ačkoli je v potírně i odpočívárně sauny nutné dodržovat klid, tedy mlčet, přesto jsem s ním chvíli debatoval a ujistil ho, že banka není tak přísná při prvním problému se splácením hypotéky.

Takže moje krátké vysvětlení znělo asi takto:
Upozornění:
Banka tě nejprve upozorní e-mailem, telefonicky, či dopisem na zpoždění se splátkou.
Výzva k úhradě:
Pokud nezareaguješ, banka ti zašle výzvu k úhradě se lhůtou pro zaplacení zpožděné splátky a případných úroků z prodlení.
Sankce:
Pokud i poté budeš hrát mrtvého brouka, banka ti vyúčtuje sankce a poplatky spojené se zpožděním, které jsou součástí tvé smlouvy.
Vymáhání dluhu:
Jestliže tě upomínky, sankce a výzvy stále nezvednou ze židle, banka může podat žalobu na vymáhání dluhu. To znamená, že banka požádá soud, aby rozhodl o dluhu a možném zabavení majetku.
Prodej nemovitosti:
Možná si řekneš, že je již vše ztraceno. Banka však musí prokázat důvod prodeje a dodržet právní postupy. Stále můžeš komunikovat a zabránit následnému nucenému prodeji.
Časový úsek od první upomínky až k prodeji:
Pokud si to vše shrneme, tak určitě od nezaplacení první splátky až po zabavení nemovitosti uplyne spoustu času. Určitě měsíce, častěji rok/y… 

A teď se podívej na to, co banky říkají svým klientům: 
Komunikuj s námi:
Vždy je důležité, abys nás kontaktoval co nejdříve, když máš problémy se splácením. Máme otevřené dveře, promluvíme si, najdeme společné řešení! 
Domluv si s námi odklad splátek:
Je to sice dočasné řešení, ale pomůže ti překonat nepříjemnou situaci. 
Domluv si s námi nový splátkový kalendář:
Můžeme spolu najít nižší splátku, která ti bude více vyhovovat. 
Prodej si nemovitost sám dřív, než bude pozdě.
V případě opravdu nevyhnutelných situací je často rozumnější zvážit prodej nemovitosti, abys mohl vyrovnat hypotéku bez sankcí. Možná se ti dokonce podaří získat finanční prostředky z prodeje a investovat je do jiné nemovitosti nebo si zajistit dlouhodobý nájem. 
Takže nemusíš mít z té hypotéky až tak velký strach! 
STRACH MÁ TOTIŽ JEN VELKÉ OČI.