Ženo, podepiš, nebo to neprodáme!

 Vlastníte nemovitost, kterou nyní chcete prodat?
 Buďte však obezřetní, pokud ji nabízíte klientovi, který hodlá využít hypotéku.

Zdálo by se logické, že zástavní smlouvu, jako součást hypotéky, by měl podepsat pouze prodávající majitel. Ovšem pozor, pokud je ženatý či vdaná, musí ji podepsat i ten druhý.

Proč? 
Důvod tkví v drobném detailu pod pojmem "rodinná domácnost" z občanského zákoníku z roku 2014. Ten stanoví, že druhý z manželů musí souhlasit s prodejem a zřízením zástavního práva, a svým podpisem to tedy potvrzuje.

A co banky, hlídají to? 
Některé více, některé méně. Většina bank nechává zodpovědnost na prodávajících a kupujících. To znamená, že vyžadují podpis na zástavních smlouvách, pokud je klient ženatý, provdaná a tuto informaci bance sdělí. Nicméně až na výjimky tuto skutečnost dále neprověřují.

Co se může stát, když druhý z manželů nepodepíše? 
Celý prodej by mohl spadnout pod stůl. To by byla komplikace i pro klienty, kteří již bydlí v nemovitosti a splácí hypotéku. 

Takže vzkaz pro všechny ženaté muže a vdaná děvčata! Podpis na oddacím listu nemusí být jediným zásadním rozhodnutím, které jste udělali ve svém životě. Takže, podepište tu zástavu a zajistěte, že prodej půjde hladce!